Problem uczuleń dotyczy wszelkich produktów, z którymi mamy kontakt. Uczulić może wszystko – pożywienie, ubranie, kosmetyki, promienie słoneczne… Jeśli jednak produkt jest w pełni bezpieczny (a więc przebadany i certyfikowany przez niezależne laboratoria i instytuty) – podrażnienia i uczulenia nie wynikają z wady produktu, a z indywidualnej reakcji każdego organizmu na dany produkt.
Maski pomagają powstrzymać ślinę i wszelkie inne kropelki – wydzielane podczas oddychania, mówienia, kaszlu lub kichania – przed przedostaniem się do powietrza i potencjalnie przeniesieniem Covid-19 (lub innych chorób). Właśnie tego oczekujemy od masek, ale oznacza to, że maski zatrzymują wilgoć i bakterie wewnątrz, dotykając skóry. Maski tworzą swoistego rodzaju uszczelnienie, które zapobiega ucieczce wilgoci, co skutkuje wilgotnym środowiskiem, w którym bakterie wywołać mogą np. trądzik lub na twarzy może powstać reakcja alergiczna.
W przypadku bardzo wrażliwej skóry (także skóry dziecięcej) dobrym pomysłem jest zmiana maseczki w ciągu dnia, aby bakterie nie miały szansy na wzrost i uszkodzenia skóry. Ważne jest także utrzymywanie należytej higieny twarzy – jej mycie przed założeniem maseczki i tuż po jej zdjęciu, odpowiednim dla danej skóry środkiem myjącym.